מזג אוויר באגם גארדה: למה לצפות ומתי הכי כדאי לטוס?

זה קרה לנו בטיול האחרון לאגם גארדה, כמו שזה קורה כמעט בכל טיול למען האמת. אחרי שכבר בחרנו בתקופה שנראתה לנו מתאימה, את השבועות שלפני הטיול העברנו בבדיקה, מדי פעם, של מזג האוויר הצפוי. החדשות, לכאורה, לא היו מעודדות. בדיוק בשבוע ומשהו של הטיול שלנו, תחזית מזג האוויר בגוגל הציגה גשמים, ברקים וסופות רעמים. נלחצנו, אבל בבדיקה נוספת הבנו שיש מקום להירגע. מזג אוויר באגם גארדה נוטה להיות הפכפך, אבל ברוב השנה תוכלו להסתדר עם קצת תכנון, גמישות ויצירתיות. חוץ מזה, יש כאן מספיק מה לעשות בכל עונות השנה, כשלכל תקופה יש את היתרונות שלה.

אגם גארדה מזג אוויר לאורך השנה

מזג האוויר באגם גארדה הוא מונח רחב. מדובר באגם הגדול באיטליה, ששטחו כ-370 קמ”ר ואורכו המרבי מגיע לכ-52 מטרים קילומטר. זה אולי לא נשמע הרבה, אבל בפועל יש הבדלים במזג האוויר בין האזורים השונים לאורך האגם. ממש על קצה המזלג, החלק הצפוני של האגם (בו נמצאת העיירה ריבה דל גארדה ואתרי טבע חשובים, כמו אגם טנו) נוטה להיות קריר יותר, בעיקר בשל הרוחות העזות המגיעות מהאזור של הרי הדולומיטים. דרום האגם המישורי יותר מקבל רוחות חמות ומתונות יותר מדרום איטליה, כך שהוא נוטה להיות חמים יותר.

הטבלה הבאה, לפי הנתונים של אתר Holiday Weather, מראה את הנתונים העיקריים של מזג אוויר באגם גארדה לפי חודשי השנה. אלו הם ממוצעי הטמפרטורות שאתם יכולים לצפות להם:

חודש טמפ’ גבוהה  טמפ’ נמוכה טמפ’ ממוצעת
ינואר 5 2- 2
פברואר 8 1 4
מרץ 13 3 8
אפריל 17 7 12
מאי 22 11 17
יוני 26 15 21
יולי 29 18 24
אוגוסט 28 17 23
ספטמבר 24 14 19
אוקטובר 18 8 13
נובמבר 11 3 7
דצמבר 6 1 3

באיטליה, כמו באיטליה, אין יחס ישר בין הטמפרטורות לבין כמויות הגשמים. השורה התחתונה היא שגשם עשוי לרדת בכל ימות השנה, כולל בשיא החום:

חודש ימי גשם בממוצע כמות גשם ממוצעת
ינואר 9 39
פברואר 9 43
מרץ 10 35
אפריל 10 78
מאי 13 75
יוני 12 85
יולי 9 58
אוגוסט 12 69
ספטמבר 9 86
אוקטובר 8 81
נובמבר 11 66

 

הטבלות האלה הן לא תורה מסיני, אבל אפשר ללמוד ממנה כמה דברים. קודם כל, שמזג האוויר באיטליה הפכפך, אבל הוא עשוי להיות חם מאוד בקיץ וקר במיוחד בחודשי החורף. חשוב לא פחות הוא שבאיטליה יש סיכוי לגשם בכל חודשי השנה, כולל בחודשים החמים ביותר, ואפילו הרבה. המשמעות היא שכדאי לא להילחץ מכל שינוי טמפרטורה ולהיערך עם בגדים מכל הסוגים, מטריה וכן הלאה.

מתי לבקר באגם גארדה? (או: מזג אוויר באגם גארדה לאורך השנה)

אגם גארדה בחורף (נובמבר-פברואר)

יש אנשים ששוללים על הסף ביקור באגם גארדה בחודשים הקרים יותר, עקב הטמפרטורות הנמוכות והעובדה שאי אפשר לחשוב אפילו על טבילה באגם בהתחשב בטמפרטורה הקפואה של המים. בחודשי החורף התיירות סביב האגם פועלת בהילוך נמוך מאוד, חלק גדול מאתרי התיירות סגורים (בעיקר פארקי השעשועים וכמובן שגם פארקי המים) ויש מלונות שנסגרים. עדיין, אפשר בהחלט לטייל ברחבי אגם גארדה בחורף, כמו שהראינו בסקירה שהכנו על הנושא. אפילו יש כאן כמה יתרונות כמו מחירים נוחים או דילול משמעותי של התיירים. בחודשי החורף מומלץ לשהות בחלק הדרומי של האדם, בו הטמפרטורות נוטות להיות מעט חמימות יותר (או ליתר דיוק, קרות פחות).

העונה הקרה של אגם גארדה מתחילה בחודש נובמבר ונמשך עד פברואר, כולל. כמויות הגשמים כאן לא היסטריות, ואפילו נמוכות בהשוואה לחלק גדול מחודשי השנה. מצד שני, הטמפרטורות שואפות לאפס או אפילו יורדות מתחת אליו. תוכלו לראות את המראה המרהיב של ההרים המושלגים וליהנות מהאגמים במלוא כוחם (בלי לטבול, כמובן). חלק מהאנשים בוחרים לצאת לחופשת סקי בהרים של צפון איטליה, בעיקר באזור הדולומיטים. חשוב במקרים כאלה לראות מה מזג האוויר ודרכי הגישה, כי דרכים עלולות להיחסם, וכמובן שלהיערך עם ביגוד מתאים, רכב עם שרשראות שלג וכן הלאה.

אגם גארדה באביב (מרץ-מאי)

חודשי האביב באגם גארדה נחשבים לנוחים לטיול מכמה סיבות. הטמפרטורות כאן עשויות להיות נמוכות באופן יחסי, בעיקר בחלקים הראשונים של העונה: מזג האוויר של אגם גארדה בחודשים מרץ או אפריל עשוי להיות “קשוח” לחלק מהישראלים, אבל אין סיבה לדאוג כי עם ביגוד מתאים אפשר לטייל כאן בהנאה רבה. חוץ מזה, לקראת מאי הטמפרטורות כבר עולות ונעשות נעימות הרבה יותר מנקודת המבט של הישראלים, שרגילים למזג אוויר חם בהרבה. הנופים שתיתקלו בחודשים אלו עשויים להיות מרהיבים במיוחד, בעקבות הפריחה המרשימה והעובדה שהאגמים והמפלים הם במלוא כוחם. עומס התיירים עדיין דל יחסית, וזה אומר שאתם יכולים ליהנות ממחירים נוחים בהשוואה לחודשי הקיץ.

חשוב לזכור שאתרי התיירות והפארקים רק נפתחים בדרך כלל בתקופה הזו, בהיקף מצומצם יחסית, אם אתם מתכוונים לבקר באחד מהם, בדקו קודם לכן את ימי הפעילות דרך האתר. יכול מאוד להיות שתגלו שבתקופה זו האתרים פועלים רק בסופי שבוע.

300*250

אגם גארדה בקיץ (יוני-אוגוסט)

חודשי הקיץ, החל מחודש יוני ועד סוף אוגוסט, הם העמוסים ביותר על מפת התיירות של אגם גארדה בפרט וצפון איטליה בכלל. בתקופה זו אתרי התיירות פועלים באופן מלא, המלונות מלאים ותמצאו אינספור תיירים כמעט בכל מקום אליו תפנו. יש בכך יתרונות אבל גם חסרונות, שאת רובם אפשר למנוע אם מתכננים מספיק זמן מראש: החודשים הלוהטים הם לא הזמן המתאים להגיע לאזור ולקוות “להסתדר” מבחינת המלונות, שמציגים תפוסה מלאה. לכן לרוב מומלץ להזמין מלון מראש, אפילו חודשים קדימה.

מזג האוויר עלול להיות חם עד לוהט, מה שמקשה על טיולים רגליים, עמידה בתורים וכן הלאה. מומלץ להביא את זה בחשבון בתחילת הטיול, ולתכנן לדוגמה אטרקציות רגועות או מקורות לשעות הלוהטות. כמובן שטבילה באגם או ביקור בפארק מים או במרחצאות יכולים להיות תענוג גדול במזג אוויר כזה. אל תהיו מופתעים אם תגיעו אל אגם גאדה באוגוסט ותגלו הרבה מאוד גשם, או אפילו ברד וסופות רעמים. רק לאחרונה התבשרנו על סערה נקודתית בשיא החום של יולי, בשיאה (הקצר מאוד) כדורי ברד ענקיים שגרמו לנזק מאסיבי לאינספור כלי רכב.

בדרך כלל חודשי הקיץ הם הבחירה הראשונה של משפחות המטיילות באזור אגם גארדה עם ילדים, גם מכיוון שאלו הם מראש החודשים בהם יציאה לחופשה שכזו היא פשוטה יותר (מישהו אמר החופש הגדול?).

300*250

אגם גארדה בסתיו (ספטמבר-נובמבר)

חודשי הסתיו באיטליה נחשבים לנוחים מאוד לביקור, ורבים ימליצו לנסות לתכנן את הטיול לתקופה הזו. בחודשים האלו הטמפרטורות יורדות לרמות שהן סבילות מאוד, במיוחד בחלקים הראשונים של העונה, ואפשר לטייל בלי להתבשל בחום: מזג אוויר באגם גארדה בספטמבר, לדוגמה, יציע לכם טמפרטורות מצוינות לטיול, אם כי קצת יותר גשם. טמפרטורת המים יורדת אבל עדיין אפשר לטבול בהם.

כמויות התיירים בתקופה הזו יורדות משמעותית, כך שהאתרים השונים עמוסים פחות, המחירים יורדים בהשוואה לקיץ וקל יותר למצוא מקומות לינה. יש בחודשים אלה מגוון רחב של אירועים ופסטיבלים שתוכלו אולי להוסיף ללוח הזמנים שלכם.

איך יודעים מה מזג אוויר באגם גארדה?

אנחנו לא דני רופ וגם לא טל שמאי, אבל יש דבר אחד שלמדנו אחרי כמה עשרות טיולים ברחבי העולם: תחזית היא קודם כל תחזית. יש יעדים בהם מדויקת יותר וכאלה בהם היא עשויה להפתיע, לכאן או לכאן, אבל השורה התחתונה היא שהזמן משחק תפקיד. במילים אחרות: ככל שאתם רואים תחזית מזג אוויר לאגם גארדה לטווח רחוק יותר, כך גדלים הסיכויים שהיא לא תהיה מדויקת. יכול להיות מפתה לבדוק למשל מזג אוויר באגם גארדה בשבועיים הקרובים, כמו שמציעים חלק מהאתרים, אבל התחזית הזו נחשבת למוגבלת וצפויה להשתנות (ולהפוך מדויקת יותר) ככל שמועד הטיול יתקרב. זו כמובן לא אשמתם של החזאים, אלא האופן בו עובד מזג האוויר באזור הזה. דברים יכולים להשתנות תמיד, ולכן כדאי לבצע בדיקה מקיפה כמה ימים לפחות, וגם בטיול עצמו. בחלק מהמקרים, אנחנו מעדיפים לא תוכניות ליום מסוים עד שעות הבוקר, בהן אנחנו רואים את מזג האוויר ובודקים מה צפוי ביעדים השונים ברחבי אגם גארדה וצפון איטליה. 

מומלץ מאוד לא להיבהל מהשורה התחתונה של התחזית, כמו האייקון של הגשם וסופות הרעמים שמופיע לפעמים בחיפוש בגוגל כשאנחנו מקלידים מונחים רלוונטיים, כמו “מזג אוויר באגם גארדה” או “אגם גארדה מזג אוויר”. חלק מהאתרים מציגים הרי את הסבירות לגשם, שעומדת לפעמים על אחוזים בודדים ולא משמעותיים, ואם רואים רק את התמונה הכללית אפשר לפספס את זה. שמענו על המון מקרים בהם סופות רעמים, לפחות על הנייר, התבררו ככמה ברקים בשעות הלילה, או שיום גשום לכאורה היה שמשי בפועל פשוט כי מראש הסיכויים לגשם היו נמוכים מאוד.

רצוי מאוד להיכנס לעובי הקורה, או במקרה הזה התחזית, ולנסות לראות מה צפוי באזורים השונים של אגם גארדה לפי שעות. גם כאן לא מדובר במדע מדויק, אבל אין ספק שירידה לפרטים תגדיל את אחוזי הדיוק, עשויה להרגיע אתכם ותקל עליכם בתכנון הטיול: אם אתם רואים למשל עננות גבוהה סביב מונטה באלדו בשעה מסוימת, יכול להיות שכדאי לתזמן את הביקור בו לזמנים אחרים, בהם הראות תהיה משופרת. יש אתרים מצוינים ואפליקציות שמציגים מידע שנמסר על ידי השירותים המטאורולוגיים בארץ המגף, כמו Weather XL או Meteoblue Weather & Maps, מהניסיון שלנו שתיהן היו מדויקות מאוד.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *