מלצ’סינה: לא רק נקודת מוצא למונטה באלדו

היתרון הראשון של העיירה מלצסינה (Malcesine) היא המיקום שלה: בגדה המזרחית של אגם גארדה, ממש למרגלות הר המונטה באלדו הנחשב לאחד האתרים המיותרים בסביבה. לכן תגיעו אליה בשלב מסוים לפני או אחרי העלייה להר. אלא שבלי קשר לכך, כדאי מאוד להקדיש למלצסינה כמה שעות לפחות – מהסיבה הפשוטה שהעיירה הציורית הזו היא מיוחדת בכל קנה מידה.

חוזרים לימי הביניים

מלצסינה, המשתייכת לנפת נטו, היא עיירה קטנה באופן יחסי: אוכלוסיית התושבים שלה עומדת על כ-3,500 בלבד, כך שסבירות גבוהה שתיתקלו ביותר תיירים מאשר תושבים. השורשים שלה נטועים כמה אלפי שנים אחורנית, כאשר ישנן עדויות להתיישבות רומאים בה עוד בשנת 15 לפני הספירה. מאז ועד היום האווירה שלה היא אווירת ימי הביניים, והקצב קצת שונה ממה שאנחנו רגילים אליו באורח החיים הדינמי של המאה ה-21.


468*60


הסמל הבלתי מעורער של מלצסינה הוא מצודת סקליגרו (Castello Scaligero di Malcesine. לא להתבלבל עם מצודות בעלות אותו שם הנמצאות בסירמיונה ובמקומות אחרים בצפון איטליה). המצודה מתנשאת בראש העיירה ובולטת כמעט מכל נקודה ונקודה בו. המבנה העתיק, שהוקם במאה השישית לספירה, נהרס ולאחר מכן נבנה מחדש על ידי משפחת סקליגר על שמה הוא נקרא, מבטא את ההיסטוריה העשירה של האזור והרב תרבותיות שלו.

במהלך השנים החליפה מצודת  סקליגרו אינספור ידיים, וניתן לראות לכך עדות בעיצוב שלה ובפריטים המקיפים אותה: למשל חומה שנשמרה בחלקה הגדול או אמפיתיאטרון בו מתקיימות הופעות עד עצם היום הזה. המצודה זכתה לפרסום רב במאה ה-19 כאשר תוארה בספר מסע איטלקישל הסופר הגרמני הנודע פתה, ובתחומי המצודה תמצאו גם מוזיאון קטן המוקדש לאותו סופר. אלא שגולת הכותרת, שמסבירה מדוע רבים מהתיירים בוחרים להגיע למצודה, היא הנופים המרהיבים הנשקפים ממנה – בעיקר מראש המגדל. לא להיבהל: בכל שעה עגולה השעון שבמבצר מצלצל בצורה מחרישת אוזניים.

מלצ'סינה אגם גארדה

בעיירה יש כמה מבנים עתיקים חשובים אחרים, חלק מהם נמצאים ברחוב Via Capitanto בה עוברים כמעט כל התיירים בשלב כזה או אחר (משרדי התיירות בעיירה נמצאים גם הם ברחוב זה).  אחד המבנים המרשימים בהם תיתקלו הוא ה-Palazzo dei Capitani, שנבנה גם הוא על ידי אותה משפחת סקליגרי במאה ה-13 לספירה ושופץ בצורה מרשימה במאה ה-15. ניתן להתרשם מהמבנה מבחוץ או להיכנס לארמון, בו תמצאו בין היתר גן קטן המשקיף לאגם.


300*250


ההמלצה לביקור בעיירה מלצ’סינה: ללכת לאיבוד

מומלץ מאוד לשוטט בעיירה, מעליה נישאים הרים היוצרים נוף פראי מעט. אפשר לעשות זאת תוך כ-4-2 שעות וליהנות מהמראות שמקיפים אתכם בהליכה דרך הרחובות המשופעים והצרים, שיורדים עד לגדות האדם. בדרך עוברים בין בתים קטנים וצבעוניים, עצים ופרחים בכל הצבעים, מסעדות (כולל כמה משובחות) וחנויות מסוגים שונים. מלצסינה ידועה במוצרי העור שלה, ולעיתים אפשר להיתקל במציאות של ממש. כיאה ליעד מתויר תמצאו כאן הרבה חנויות מזכרות, בחלקן הגדול פריטים עליהם מתנוסס המבצר המפורסם או הר מונטה באלדו הסמוך.

כמו בכל עיירה גם כאן יש מדרחוב וטיילת, בהם חופים לטבילה במים, עמדות להשכרת סירות, מתקנים לילדים ועוד. העיירה ידועה בספורט הימי, עם מכלול חנויות להשכרת ציוד גלישה, ומהווה נקודת יציאה לספורט ההרים על סוגיו. מהנמל המקומי, פיאצה מרקוני, יוצאות הפלגות לעיירות אחרות בסביבה, כשאחד השילובים היותר מבוקשים הוא שייט של כ-20 דקות המגיע לעיירה לימונה סול גארדה הממוקמת מהעבר השני של האגם. בלי קשר לכך מומלץ לבקר בנמל הקטן, המוקף בבתים צבעוניים ובמספר (לא גדול מדי) של סירות קטנות. שימו לב שלפי תקנות העיירה, סירות גדולות אינן יכולות להיכנס לתחומי הנמל. מעט צפונית משם ממוקם הנמל הישן, Porto Vecchio, שאינו פעיל כיום אבל מספק מראה פנורמי יפה של האגם.

ברחבי העיירה כמה מוזיאונים קטנים שמציגים היבטים שונים של האזור, דוגמת העיסוק המסורתי של תושביו בדיג או הטבע המאפיין את אזור אגם גארדה. הם מיועדים בעיקר למרחיקי לכת או למי שרוצה להתרחק לכמה דקות ממזג האוויר.

טיפים לביקור במלצסינה

לפניכם כמה עצות כלליות לקראת ביקור במלצ’סינה:

  • את מלצסינה מומלץ לשלב בכל ביקור בחלק המזרחי של אגם גארדה, וכמובן שבמקרים בהם עולים על המונטה באלדו. אפשר למצוא בקרבת מקום כמה מוקדי עניין פחות מוכרים, למשל נחל אריל (Aril) שאורכו כ-175 מטר בלבד – מה שהופך אותו לנחל הקצר ביותר בעולם
  • ההתניידות בעיירה באמצעות עגלה מעט מורכבת על רקע השיפועים, הרחובות הצרים וחלוקי הנחל. על אחת כמה וכמה העלייה למצודת סקליגארו. ניתן להשתמש במנשא או לכל הפחות להקפיד על זהירות וסבלנות
  • כיאה לעיירה קטנה ועמוסה לפרקים, מציאת חניה במלצסינה עשויה להיות משימה מורכבת. בכניסה לעיר וקרוב למרכז העתיק שלה תמצאו חניונים, כשכלל האצבע הוא שקשה ויקר יותר למצוא חניה ככל שמתקרבים ללב העניינים (בכלל, החניה כאן מעט יותר יקרה בהשוואה לרוב עיירות אגם גארדה)
  • העיירה יכולה להיות נקודת מוצא לחקור את הצד המזרחי של האגם או להגיע בנסיעה שאינה ארוכה מדי לחלקים הצפוני והדרומי שלו. הלינה במלצ’סינה נחשבת לזולה ביחס לחלק מהעיירות הפופולאריות האחרות שלגדות האגם

728*90

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *