מפלי ורונה: המפלים המתוירים בסביבת אגם גארדה

זה לא סוד שאזור אגם גארדה, צפון איטליה וכמובן שגם הרי הדולומטים, מציגים רשימה אינסופית של נופים עוצרי נשימה. לצד העיירות, האגמים והפארקים לכל בני המשפחה, מומלץ להקדיש מספיק זמן לטבע המקיף את האזור. מפלי ורונה (Cascate Del Varone) מצפון לאגם גארדה הם אחת האפשרויות היותר פופולאריות לביקור. גם אם תוכלו למצוא באירופה מפלים מרשימים יותר, מומלץ לשלב אותם בכל ביקור בחלק הצפוני של אגם גארדה.

מים חזקים חודרים עמוק מאוד

מפלי ורונה מהווים חלק משמורת הטבע קסקטה של ורונה, הנקראת על שם הקרבה (היחסית…) שלה לעיר ורונה. הם ממוקמים מרחק נסיעה קצר ממוקדי העניין Start_Your_Journey_Lifestyle_EN_v4_160x600 העיקריים מצפון לאגם גארדה, ובעיקר ריבה דל גארדה או אגם טנו, ולכן הם יכולים להשתלב בקלות במהלך טיול באזור. במיוחד על רקע העובדה שמדובר באתר שהביקור בו הוא לא ארוך מדי, ויכול להסתכם בכחצי שעהשעה בלבד.

איך בדיוק מפלי ורונה נוצרו? המים מגיעים מנהר בשם Magnone. הנהר, שבהמשך מגיע גם לאגם גארדה, מעביר לכאן נביעות מאגם טנו. המים זורמים עד להר  ומשם יורדים, דרך חור, לתוך מערה. התופעה בה המפל חצב לעצמו ערוץ לאורך עשרות אלפי שנים היא די ייחודית, ונמשכת עד היום: בכל שנה, המים שוחקים כ-2 מ”מ מהאבן. אבל ברור שלא רק הטבע משחק כאן תפקיד. כמובן שכל התשתית המאפשרת ביקור במקום היא תוצר של עבודות התחזוקה שנעשו החל מ-1874, שנה בה החלה להיות מוקמת התשתית של הביקור במפלים. עד שזה קרה, ההגעה למפלים הייתה מורכבת מאוד ודרשה לרוב טיפוס על חבל בצוקים תלולים, מה שהתאים כמובן רק למטפסים מנוסים.

מוקדי העניין של מפלי ורונה

מרפסות התצפית

כיום, המסלול למפלי ורונה הוא קצר ופשוט בכל קנה מידה. אפשר להשלים אותו בכ-20 דקות, או קצת יותר אם עושים עצירות לצילומים. קיים שביל מסודר לאורך קניון מעוקל, עם גשרים, מעקות וכל הדרוש לביקור בטוח. המסלול הקצר דרך המעבר המקושת, שעוצב כשלעצמו על ידי אדריכל איטלקי מוביל, מגיע עד למערה לתוכה יורדים המפלים. המבקרים מגיעים לשתי נקודות תצפית (שתיהן מוארות באור יפה), שמאפשרות להיחשף לזרם החזק של המים:

 • המערה התחתונה (Lower Cave) – אל נקודת התצפית הראשונה מגיעים דרך השביל הראשי, שנבנה עוד בשנת 874 לספירה! למעשה, למרות האשליה שנמצאים בתוך מערה אנחנו כאן בקניון תלול מאוד, שבאופן ייחודי מאוד נוצר במשך אלפי שנים עקב כוח השחיקה האדיר של המים במקביל למפל. כך או כך, ממנו רואים את השלבים האחרונים של המפל ואת הנקודה בה המים יורדים לבריכה
 • המערה העליונה (Upper Cave) – נמצאת כ-40 מטר מעל ומגיעים אליה דרך מנהרה, באורך של כ-15 מטרים, שנחצבה בסלע ב-1870. בה ניתן להתרשם ממלוא העוצמה של המפלים, שיורדים כאן כבר כ-20,000 שנה ויוצרים צוואר בקבוק של כ-100 מטר. לצד זה ניתן להתרשם מצורות האבן המיוחדות שנוצרו כאן במהלך השנים

חשוב לציין שתוך כדי ההתבוננות במפלים, שיורדים בסמוך בעוצמה כל כך חזקה, נרטבים כהוגן. נוצר כתוצאה מכך קושי מסוים, למשל כשמעוניינים לצלם את כל היופי הזה. לכן ההמלצה היא להגיע לכאן עם מעילי גשם, שקיות ובגדים להחלפה. מרחיקי הלכת גם יצטיידו מראש במטריה.

 

הגן הבוטני

הדרך בין המערה התחתונה לעליונה עוברת במסלול ירוק ועמוס בצמחים, המכונה הגן הבוטני“. למרות שיש הטוענים שהתיאור הזה הוא בומבסטי מדי, כדאי להתרשם מהצמחייה העשירה המאפיינת את אזור אגם גארדה. תוכלו לראות כאן צמחים ופרחים במגוון צבעים, אפילו צמחיה מנוגדת באופן מסוים: צמחים אופייניים לאזור הים התיכון לצד כאלה שתוכלו למצוא לרוב רק במעלה ההרים. השביל עצמו מתפרס על פני כ-115 מדרגות ומציע נופים יפים של הסביבה. קחו בחשבון שהוא נעשה צר יותר, וגם קריר יותר, ככל שמתקדמים.

איך מגיעים למפלי ורונה?

האמת היא שאין תמימות דעים ביחס למפלי ורונה. יש שיציינו שמדובר באחד ממוקדי הטבע היותר מרשימים באזור, כך שמי שלא נחשף למפלים מאסיביים יותר – וכמובן שגם משפחות עם ילדים – יוכלו בוודאי להתפעל. מנגד, יש שטוענים שמדובר במפלים שלא מחדשים יותר מדי ושניתן לוותר עליהם על רקע הביקור הקצר והעובדה שהוא כרוך בתשלום. בכל מקרה, אם המפלים מסתדרים לכם בתוכנית הטיול (למשל נקודת עצירה בדרך לאגם טנו) אנחנו ממליצים כן לבקר בהם.

בסמוך לכניסה אזור פיקניק עם כ-150 מקומות, בו אפשר לשבת לארוחה או לנשנושים לפני או אחרי הביקור, וגם בית קפה קטן. כמיטב המסורת תמצאו כאן גם חנות מזכרות קטנה.

Feel the local vibe

כמה בדיוק עולה כניסה לשמורת מפלי ורונה גארדה? אלו הם המחירים נכון לשנת 2023:

 • כרטיס יחיד: 6 אירו
 • כרטיס משפחתי: 2 מבוגרים ו-2 ילדים: 22 אירו. 2 מבוגרים ו-3 ילדים: 26 אירו

מפלי ורונה שעות פתיחה: משתנות לאורך השנה, על פי הפירוט הבא:

 • ינוארפברואר: 17:00-10:00
 • מרץ: 17:00-9:00
 • אפריל: 18:00-9:00
 • מאיאוגוסט: 19:00-9:00
 • ספטמבר: 18:00-9:00
 • אוקטובר: 17:00-9:00
 • נובמברדצמבר: 17:00-10:00

מומלץ להתעדכן לפני הביקור בשעות הפתיחה הספציפיות דרך האתר. הפארק פתוח לכל אורך השנה, למעט ב-25 בדצמבר

300*250

טיפים כלליים לביקור במפלי ורונה

 • מדובר בחוויה מצננת, שמתאימה לימים חמים, אבל חשוב להיערך אליה מבעוד מועד
 • מפלי ורונה אינם מתאימים לטיול עם עגלה, הן מבחינת תנאי השטח (על מנת להגיע למפלים צריך לטפס לא מעט מדרגות) והן בכל הנוגע לצפיפות המאפיינת את המקום. לכן בטיול עם ילדים, חשוב להצטייד במנשא
 • חשוב להגיע עם זוג נעליים נוחות, גקט/מעיל ורצוי שגם בגדים להחלפה במידת הצורך
 • המפלים עושים רעש לא קטן, שעלול להפחיד ילדים. מומלץ להכין אותם לקראת זה
 • עקב פוטנציאל ההירטבות, חשוב לשמור על הפריטים היקרים לכם. בחנות המזכרות שבסמוך לקופת הכרטיסים אפשר לקנות כיסויים לטלפונים ניידים
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *