פסקיירה דל גארדה

העיירה הקטנה פסקיירה דל גארדה (Peschiera del Garda), הממוקמת בחלק הדרוםמזרחי של אגם גארדה, מציעה קודם כל מיקום מצוין שהופך אותה לנקודת מוצא לחקור את אזור האגם (מה גם שיש בה רכבת). אלא שמעבר לנגישות, מדובר בעיירה מעניינת ושוקקת בפני עצמה.

מה חשוב לדעת על פסקיירה דל גארדה?

פסקיירה דל גארדה משתייכת לנפת ורונה שבמחוז ונטו, ונחשבת לעיר המערבית ביותר בנפה זו. היא לא גדולה מדי – שטחה עומד על כ-17.6 קמ וגובה כ-68 מטר מעל פני הים – ואוכלוסיית התושבים שלה מוערכת בכ-10,000. המיקום שלה מסביר מדוע היא מבוקשת מאוד בקרב תיירים, כפי שתעיד העובדה שיש כאן כ-60 מלונות.

העיירה נמצאת בין אגם גארדה לנהר, שהוא למעשה היחידי הזורם לחלק הדרומי של אגם גארדה. כתוצאה מכך היא מוקפת בתעלות, שהופכות אותה למעין גרסה מוקטנת של ונציה: מבנים הנמצאים ממש על קו המים, סירות העוגנות בסמוך לבתים ולטיילת וכן הלאה. בלב החלק העתיק שלה תמצאו חומות, ובין לבין (בעיקר סביב התעלה המרכזית) מגוון רחב של מסעדות, בתי קפה, גלידריות וגלריות אומנים.

פסקיירה דל גארדה

אתרים מרכזיים בפסקיירה דל גארדה

פסקיירה דל גארדה מציעה כמה מוקדי עניין עיקריים, חלקם מתקשר באופן מובהק להיסטוריה שלה. מאז ומתמיד, המיקום האסטרטגי של פסקיירה דל גארדה הפך אותה למקור ללא מעט מחלוקות. בין השאר, השליטה באזור הייתה בעבר של האימפריה העותמאנית. נערכו בתחומיה כמה קרבות מרכזיים החל מהמאה ה-15, למשל במסגרת המהפכה הצרפתית והמלחמות האחרות של צבא נפוליאון. במאה ה-18 נערך כאן קרב עקוב מדם, בסופו הצבא הצרפתי לקח את השליטה מידי האוסטרים. גם במלחמת העצמאות האיטלקית הראשונה במאה ה-19 נערך מצור על פסקיירה, ולאחר כשישה שבועות נפלה לידי מחוז פיימונטה. עד היום נותרו בעיירה שרידים למאורעות האלו, כולל מערכות ההגנה השונות.

בין השרידים המעניינים של פסקיירה, ניתן למנות את שער Porta Verona מהמאה ה-16 שנהרס בפקודת נפוליאון כמה מאות שנים לאחר מכן. השער הוא נקודת הכניסה למצודה העתיקה (Venetain Fortress) בלב פסקיירה, שהפכה בשנת 2017 לאתר מורשת עולמית של ארגון אונסקו. העיירה החלה להיות מבוצרת עוד במאה ה-12, כשעוד קראו לה אריליקה“, כשהמבצר הנוכחי הוקם במבנה ששימש בעבר אורוות סוסים. הוא הוסב למבצר במאה ה-16 בתקופת השלטון הוונציאני באזור, חוזק במאה ה-19 והיה בשימוש בערך עד התקופה הזו, כולל במלחמת העצמאות האיטלקית בה התקיימו בו קרבות עקובים מדם. המבצר המרשים הנמצא על גבי שני איים המוקפים במים, על הקירות הגדולים שלו המוארים בשעות הלילה או התפאורה בשעת הזריחה. באי הצפוני תמצאו בין היתר מפעל חימוש, מתחם מגורים של חיל הרגלים האיטלקי, ארמון מפקדה, גשר ועוד. באי הדרומי בית חולים, מגורי חיל הפרשים, מפעלים צבאיים ואחרים.

במהלך הטיול בפסקיירה תוכלו להיתקל בכמה מבנים מעניינים, למשל כנסיית מדונה דל פראסינו (Santuario della Madonna del Frassino) השקטה מהמאה ה-16 מוקדשת למדונה של האפרשלפי האמונה המקומית התגלתה בה באותה תקופה. בכנסיה בה תמצאו קפלות עם ציורי קיר (למשל של הולדת ישו או אנה הקדושה) וחצר איטלקית בסגנון המזוהה עם תקופת הרנסנס. חובבי הארכיאולוגיה יוכלו להתרשם משני אתרים המהווים חלק מבתי הכלונסאות הפרהיסטוריים של הרי האלפים, Belvedere ו-Frassino, המוכרזים אף הם אתר מורשת עולמית.

בעיר כמה חופי רחצה, הבולטים שבהם הם Bracco Baldo Beach בו תמצאו נוכחות מרשימה של כלבי העיירה . טיילת היוצאת ממנה מחברת אותה לעיירות הנמצאות צפונית לה, דוגמת לאזיסה, גארדה או ברדולינו (אליהן ניתן להגיע גם במעבורת).

טיילת פסקיירה דל גארדה

אוכל ומסעדות

בפסקיירה דל גארדה נמל שוקק (Porto di Peschiera), ממנו יוצאות הפלגות לעיירות אחרות בסביבת אגם גארדה וטיולים באזור, כשבנוסף ניתן להתרשם מסירות פרטיות ומיאכטות העוגנות כאן. מומלץ להסתובב כאן בשעות הערב, לאכול במסעדות אותנטיות או בכמה גלידריות משובחות – למשל Gelateria Copacabana, Gelateria La Romana או La Gelateria Home Made di Peschiera del Garda.

קחו בחשבון את העובדה שהדרך בחלק מהנמל היא צרה, כך שלסובלים מקשיי התניידות או למשפחות עם עגלות ילדים עשוי להיות קושי מסוים לעבור בזמני צפיפות.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *