אגם גארדה בחורף: תופתעו, אבל יש מה לעשות כאן

בתור ישראלים שמבקרים באיטליה, אנחנו נוטים להיות חרדים לגבי מזג האוויר. זה אולי קרה גם לכם: בשבועות שלפני הטיול, בדקתם את תחזית מזג האוויר בגוגל או בכל אתר אחר. הלב שלכם החסיר פעימה כשראיתם כשכמעט בכל יום, צפויים גשמים או אפילו סופות רעמים. בפועל, יכול מאוד להיות שהגעתם ליעד וגיליתם שהשד ממש לא נורא. גשם לפרק זמן קצר, סופות רעמים בלילה שלא משפיעות על הטיול שלכם וכן הלאה. השאלה שצריכה להישאל היא, מעבר לאירועי הגשם הנקודתיים, עד כמה אגם גארדה בחורף היא אטרקטיבית לביקור, מה כדאי לעשות בחודשים הקרים ועל מה תצטרכו לוותר?

היתרונות של טיול בסביבת אגם גארדה בחורף

אין צל של ספק שחודשי הקיץ הם המבוקשים יותר לטיול באגם גארדה, בין אם עקב מזג האוויר החמים ובין אם עקב העובדה שתקופה זו פשוט יותר למשפחות ישראליות לצאת לטיול בחו”ל (מישהו אמר החופש הגדול?). למרות שלחודשי הקיץ ולעונות המעבר יש הרבה מאוד יתרונות, כמו העובדה שהאטרקציות פועלות באופן מלא או האפשרות לטבול במי האגם, אפשר למצוא להם גם חסרונות – שמסבירים מדוע אגם גארדה בחורף יכול להיות רעיון מוצלח מאוד.

קודם כל, אין ספק שאזור אגם גארדה מגיע לתפוסת שיא בחודשי הקיץ. המשמעות היא שאתם צפויים להיתקל בעומסים ובתורים באתרי התיירות המרכזיים (למשל מונטה באלדו או פארק השעשועים גארדה לנד, בהם התורים עלולים להיות ארוכים מאוד), הכבישים עלולים להיות פקוקים והמחירים של המלונות או אפילו אטרקציות מסוימות מגיעים לממדי שיא. בחורף האגם מתויר הרבה פחות, ככה שעם תכנון נכון תוכלו ליהנות מהיתרונות שהתקופה הזו מציעה: מיעוט תיירים, מחירים נוחים בעשרות אחוזים וכן הלאה.

מזג האוויר בחורף יכול, תאמינו או לא, להיות יתרון. הטמפרטורות בחודשים הקרים של השנה בסביבת אגם גארדה עשויות להגיע קרוב מאוד לאפס, ולפעמים גם לרדת ממנו. אבל, וזה אבל גדול מאוד, עם לבוש מתאים תוכלו לעבור את זה בגבורה. יכול מאוד להיות שיהיה לכם אפילו פשוט יותר לטייל, במיוחד אם מביאים בחשבון את העובדה שהקיץ באגם גארדה עשוי להיות לוהט. זה הכול חוץ מפשוט לטייל בעיירה בחום של 30 מעלות ומעלה, או להמתין בתורים הארוכים בפארק מים ביום שרבי במיוחד.

אגם גארדה בחורף: שחייה OUT, טיול IN

השאלה שצריכה להישאל היא האם יש מה לעשות באזור אגם גארדה בחורף, או אם תרצו: איך אפשר להפוך את הלימון ללימונדה, שבמקרה הזה תהיה קרירה אך טעימה?

בואו נעמיד את הדברים על דיוקם: אגם גארדה הוא ממש לא מקום לטבול בו בחורף. גם אם הטמפרטורות הספציפיות משתנות בהתאם למיקום המדויק או לתאריך, ברמה הכללית אפשר לראות שהטמפרטורות נמוכות מאוד. אם מביאים בחשבון את הממוצעים של השנים האחרונות, אתם יכולים לצפות בחודשי החורף (דצמבר עד פברואר, או אפילו מרץ) למים בטמפרטורה קרה מאוד, שמתחילה מכ-3 מעלות צלזיוס ועשויה להגיע לכל היותר לכ-14-11 מעלות צלזיוס. אנחנו לא דני רופ, אבל טמפרטורות מהסוג הזה אינן מומלצות או אפילו נחשבות למסוכנות עבור רוב האוכלוסייה (למעט אולי אנשים המורגלים בשחייה חורפית, לדוגמה ספורטאים), מה גם שזה לא חוויה גדולה.

האם זה אומר שכדאי לכם לוותר על אגם גארדה בכלל, או על ביקור באגמים של צפון איטליה בפרט? ממש לא! קודם כל, חלק גדול מהעניין כאן הוא הנופים, שממש לא נפגעים בחודשי החורף. יש שיטענו אפילו שהמראות שתיתקלו בהם הם מרשימים אפילו יותר מבכל תקופה אחרת, בזכות העובדה שהאגמים מלאים כמעט לחלוטין, הגוון שלהם ייחודי והשלג שמכסה את ההרים הסמוכים, בחלק מהמקרים, גורם לכך שתרגישו שאתם מטיילים בתוך גלויה. ניתן למצוא שלל מסלולי הליכה באזור אגם גארדה, כולל טיילות מרשימות ועמוסות אטרקציות, כשגם סביב האגמים הקטנים יותר יש מגוון רחב של מסלולים ופעילויות. 

אי אפשר לדבר על חורף באיטליה, ולא להזכיר את אפשרויות הסקי. ההרים המקיפים את אגם גארדה אמנם צפויים להיות מושלגים בחורף, אבל הם לא אתרי סקי. אלא שבמרחק נסיעה של כמה שעות, תוכלו למצוא כמה אתרים מומלצים מאוד באזור הדולומיטים, הרי האלפים האיטלקים ועוד: מדונה די קמפיליו, אלטה באדיה ואחרים. אם אתם בעניין של סקי תוכלו לצאת לטיול המשלב בין ביקור באטרקציות של אגם גארדה, לצד כמה ימים באחד מאתרי הסקי.

300*250

לכל אטרקציה יש חוקים משלה

אם אתם מגיעים לאזור אגם גארדה בחודשי החורף, תצטרכו לוותר על חלק מהאטרקציות. מיותר לציין למשל שפארקי המים החיצוניים הגדולים, ובעיקר פארק המים קאנווה או פארק המים קאבור, יהיו סגורים בחודשים הקרים יותר. גם חלק מהאטרקציות האחרות יוצאות לפגרה בחודשי החורף, או לכל הפחות פועלות בהיקף מצומצם הרבה יותר – בעיקר פתיחה בסופי שבוע ובחגים מקומיים בלבד. 

המשמעות הישירה מבחינתכם היא שלפני שאתם מתכננים מסלול, או אפילו חושבים האם לבקר באגם גארדה, כדאי שתבצעו בדיקה מהירה של שעות הפתיחה של האטרקציות המרכזיות עבורכם בתקופה הנוכחית. זה לא נעים לראות פארק מים או גן שעשועים סגור, ובטח שלא לגלות את זה כשאתם נמצאים כבר באזור. במאמר מוסגר, קיבלנו בחודשים האחרונים יותר מפנייה אחת של גולשים שהגיעו לאטרקציה כזו או אחרת (ולפעמים אפילו קנו אליה כרטיסים), רק כדי לגלות שהיא סגורה. מנגד, שמענו גם סיפורים על אנשים שלקחו סיכון והגיעו לפארק שעשועים ביום גשום, שמחו לגלות שהגשם היה רק לפרק זמן קצר, ובעיקר – שאחריו, היה להם כמעט את כל הפארק לעצמם, עם מספר מינימלי של תיירים. בחלק מהאטרקציות יש פעילויות מיוחדות לחודשי החורף ובכלל, ולתקופת חג המולד בפרט, דוגמת Gardaland Magic Winter.

לא רק שעות הפתיחה עשויות להשפיע, אלא גם מה שאתם מקבלים באטרקציה עצמה. אם ניקח בתור דוגמה מייצגת את הרכבל שמגיע למונטה באלדו. למרות שהוא אמור להיות פעיל כמעט כל השנה, במקרים של מזג אוויר סוער סביר להניח שהוא לא יפעל משיקולי בטיחות. בנוסף, גם אם כן תצליחו להגיע לראש ההר – המראות שנשקפים ממנו כשהשמיים מכוסי עננים הם מרשימים הרבה פחות. במקרה הזה מומלץ לראות מה מזג האוויר במועד הביקור שלכם ומהי העננות, מה שתוכלו לעשות בקלות אפילו באותו יום דרך מצלמות המשדרות לאינטרנט את התמונה מפסגת ההר.

אחת ההמלצות שאנחנו קיבלנו, לפני הטיול האחרון שלנו, הן להקדיש את הימים הגשומים יותר לחקור את הסביבה של אגם גארדה. אתם יכולים גם לצאת לטיולי יום בערים שמסביב לגארדה, כשמרחק נסיעה סביר מאוד תמצאו את ורונה, ונציה, מילאנו ועוד. בכל אחת מהן תמצאו אינספור אטרקציות, חלקן מתאימות מאוד ליום גשום.

300*250

אגם גארדה בחורף: פעילויות מומלצות במיוחד

החדשות הטובות הן שיש מספיק מה לעשות ולראות באגם גארדה בכל תקופה, כולל בחורף. אתם יכולים לטייל בעיירות הפזורות לאורך האגם, כמה מהמתויירות ביותר הן סירמיונה, ריבה גל גארדה, מלצ’סינה, פסקיירה דל גארדה ואחרות. מעבר לעובדה שבחורף הן צפויות להיות עמוסות הרבה פחות, מזג האוויר הקודר ממש לא אמור להפריע לכם. אפשר לטייל בהן עם מטריה (שאנחנו ממליצים תמיד להצטייד בה, בכל תקופה של השנה) ויש מקומות סגורים, מוזיאונים, בתי קפה ואטרקציות אחרות שמתאימות גם בזמנים בהם מזג האוויר פחות משתף איתנו פעולה.

ציינו קודם לכן את פארקי המים, אבל כמובן שהתמונה של אגם גארדה מבחינת אטרקציות רחוקה מלהסתכם בהם. האזור ידוע במרחצאות החמים ובמעיינות התרמיים שלו, שמתאימים מאוד ומפתים במיוחד בחודשי החורף: כי מה יכול להיות יותר כיף מאשר לטבול במים חמימים במקום מקורה, או אפילו מתחת לכיפת השמיים, כשמזג האוויר גשום? בין האפשרויות המומלצות באזור בהקשר הזה תוכלו למצוא את:

  • פארק אקוורדנס, המציע מגוון לגונות, בריכות, מערות טיפולים, נהר, אזורים לילדים ועוד
  • הפארק התרמי גארדה (Parco Thermal Del Garda) – אתר מרחצאות חמים ממש בלב הטבע, עם מים מחוממים לכ-40-30 מעלות צלזיוס, מרכז בריאות וכושר ועוד
  • מעיינות תרמיים בסירמיונה, דוגמת Terme Virgilio או Terme Catullo. יש בעיר גם כמה מלונות מומלצים עם מעיינות תרמיים, מתחמי בריאות (כמו Aquaria Wellness Center) ואטרקציות נוספות
  • וילה דה צד’רי בעיירה קולה די לאציזה, בה תמצאו שני מעניינות תרמיים, מדשאות, מסעדה ועוד

קניות, סדנאות ומה שביניהן

אם מקום המפלט שלכם ביום גשום הוא קניון, תמצאו באזור אגם גארדה כמה מרכזי קניות מומלצים מאוד. אתם יכולים להעביר כאן כמה שעות של שופינג (אל תצפו למציאות, אבל המחירים יכולים בהחלט להיות סבירים ביחס לתמורה או למה שאנחנו מכירים), בתי קפה ומסעדות, אטרקציות לילדים (כמו מתחמי ג’ימבורי) וכן הלאה.

אטרקציה מצוינת אחרת בחודשי החורף, ובכלל, היא להשתתף בסדנאות. רבות נכתב וסופר על האוכל האיטלקי, הכולל מאכלים שאהובים מאוד על הישראלים. באזור אגם גארדה תמצאו כמה סדנאות מומלצות מאוד, בין השאר להכנת פיצות, פסטות, טורטליני (התמחות מיוחדת של בורגטו, “עיירת הטורטליני”) וכמובן שגם ג’לטו, הנוסח האיטלקי והמוצלח מאוד של גלידה. רוב הסדנאות המבוקשות בקרב תיירים הן באנגלית בסיסית מאוד שלא תתקשו להבין, וחלקן מתאימות גם לילדים. המבוגרים יותר יוכלו לבקר ביקבים או במוזיאון היין הסמוך לברדולינו, לצאת למסע טעימות וללמוד את כל מה שחשוב לדעת על היינות המקומיים.

הנה כמה מסדנאות האוכל שתוכלו למצוא באזור אגם גארדה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *